Leczenie łysienia


Nie ma osobnego leku na łysienie mężczyzn i kobiet. Mimo to część lekarstw opracowanych z myślą o mężczyznach działa także na kobiety, czasem nawet skuteczniej niż na mężczyzn. Doskonale ilustruje ten fenomen Nanogaine, preparat do stosowania zewnętrznego, sprzedawany przez firmę Nanogen. Żaden z leków przeciwko łysieniu, testowanych obecnie w Stanach Zjednoczonych, nie został opracowany z myślą o kobietach i ich fizjologii. W Europie jest inaczej - uczeni przygotowują i testują preparaty specjalnie dla łysiejących kobiet. Byłoby dobrze, gdyby część z nich utorowała sobie drogę na rynek amerykański. Oprócz preparatów farmaceutycznych jest też wiele ziół i substancji roślinnych, których skład chemiczny ma dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł. Używane w medycynie naturalnej nie znalazły jeszcze zastosowania w produkcji leków. Zioła, substancje roślinne oraz inne składniki naturalne mają właściwości lecznicze i są skuteczne w terapii niektórych schorzeń.

Skuteczność (kuracji ziołowych, preparatów roślinnych i naturalnych substancji odżywczych) potwierdzono w ponad dwudziestu tysiącach artykułów, opublikowanych w prasie fachowej - pod tym względem uczeni, badacze, lekarze i inni terapeuci z Europy, zwłaszcza z Niemiec, zostawili specjalistów amerykańskich daleko w tyle.

To, co nazywamy medycyną alternatywną, jest w istocie medycyną pierwotną. Jeszcze sto lat temu, zanim powstał nowoczesny przemysł farmaceutyczny, mieliśmy do czynienia wyłącznie z medycyną alternatywną. Nikt nie umniejsza wartości leków syntetycznych, często ratujących życie, nie wolno jednak dyskredytować kuracji naturalnych, lepiej przystosowanych do potrzeb naszych organizmów i zwykle obciążonych mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Trzeba wszakże pamiętać, że zioła, preparaty roślinne, odżywki i inne składniki pochodzenia naturalnego mają potężne działanie. Właśnie dlatego są tak skuteczne. Stosujmy je zatem rozważnie, podobnie jak każde inne "lekarstwo". W porównaniu z mężczyznami, kobiety mają do dyspozycji mniej syntetycznych leków przeciwko łysieniu. Dlatego w leczeniu i profilaktyce wypadania włosów odwołują się częściej do kuracji naturalnych.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info