Łysienie androgenowe


Większość kobiet cierpiących na łysienie androgenowe traci włosy na całej powierzchni skóry głowy. Z kolei mężczyźni rzadko łysieją równomiernie: włosy rzedną im przodu wszystkim u nasady czoła i na szczycie głowy. U niektórych kobiet występują obydwa typy łysienia. Łysienie androgenowe typu żeńskiego wiąże się z działaniem androgenów, męskich hormonów płciowych, występujących u kobiet w śladowych ilościach. Ten typ łysienia warunkują rozmaite czynniki, związane z funkcjonowaniem układu hormonalnego, m.in. guzy hormonozależne, torbiele jajników, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych z dużą zawartością androgenów, ciąża, menopauza, nierównowaga hormonalna (na przykład wskutek zaburzeń czynności tarczycy), a nawet nadwrażliwość organizmu na "normalne" stężenie hormonów we krwi. U części kobiet cierpiących na łysienie androgenowe, zwłaszcza na tle guzów hormonozależnych lub torbielowatości jajników, stwierdza się także inne objawy maskulinizacji - trądzik, nadmierne owłosienie skóry twarzy i ciała oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Mimo że wiele preparatów dość skutecznie zwalcza tę przypadłość u mężczyzn, z leczeniem łysienia androgenowego u kobiet jest o wiele gorzej. Lekarze niechętnie przepisują kobietom leki obniżające poziom DHT, a firmy farmaceutyczne nie palą się do testowania istniejących i nowych leków pod kątem ich przydatności w zapobieganiu oraz leczeniu łysienia typu żeńskiego. Objaśniając przyczynę takiego stanu rzeczy, posługują się miażdżącym argumentem: Kobieta może zajść w ciążę, a leki przeciwko łysieniu mogą uszkodzić płód i nie wolno ich stosować u kobiet ciężarnych. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania jakichkolwiek leków, nawet ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych typu aspiryny, a co dopiero silnie działających preparatów. Mimo to ani firmy farmaceutyczne, ani lekarze nie ograniczają kobietom dostępu do tych leków, zastrzegając tylko, że nie wolno ich przyjmować kobietom w ciąży. Żadna rozsądna kobieta nie zlekceważy podobnych ostrzeżeń. Tymczasem nadmierna zapobiegliwość koncernów i środowisk lekarskich wstrzymuje postęp badań nad leczeniem łysienia u kobiet.

Badania i doświadczenia kliniczne wskazują, że kilka dostępnych na rynku leków, stosowanych w terapii innych chorób, przeciwdziała także wypadaniu włosów u kobiet. Współczynnik ich skuteczności w leczeniu łysienia waha się od 25 do 75%, w zależności od badania. A zatem z dwóch niezależnych badań tego samego preparatu można wyciągnąć zupełnie odmienne wnioski na temat jego skuteczności! Trzeba zatem prowadzić intensywniejsze badania i udoskonalić metody badawcze. Udało się natomiast ustalić - przynajmniej w odniesieniu do leków dostępnych na rynku - że znacząca poprawa następuje dopiero po rocznej terapii. To wcale nie tak długo, jakby się mogło wydawać. Nie zapominajmy, że wzrost włosa przebiega w kilku fazach.

Lekarze niechętnie przepisują leki do stosowania wewnętrznego (w postaci tabletek lub innych preparatów oddziałujących na cały organizm), zanim nie nabiorą pewności, że przyczyną łysienia jest nadmiar androgenów lub "nadwrażliwość" na "normalne" stężenie hormonów. Preparaty doustne mogą niebezpiecznie zmniejszyć stężenie androgenów. Lekarze chętniej zlecają zatem leczenie zewnętrzne (czyli preparaty stosowane bezpośrednio na skórę głowy). Najlepsze skutki daje terapia rozpoczęta natychmiast: nieleczone łysienie androgenowe może doprowadzić do zniszczenia większości mieszków włosowych. Stosowanie preparatów antyandrogenowych w zaniedbanych przypadkach łysienia zapobiegnie przynajmniej dalszej utracie włosów i pobudzi ich częściowy odrost z mieszków pozostających w stanie spoczynku. Przerwanie terapii spowoduje nawrót łysienia, chyba że uda się podtrzymać równowagę hormonalną innymi sposobami. W czasie przyjmowania leków antyandrogenowych trzeba zadbać o odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych.

Jest wiele obiecujących kuracji naturalnych, trwają też badania nad nowymi metodami terapii. Szanse na powodzenie terapii zwiększa stosowanie preparatów usuwających przyczynę łysienia, a zarazem pobudzających odrost włosa.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info