Łysienie łojotokowe


Łysienie łojotokowe dotyczy głównie mężczyzn i jak sama nazwa wskazuje włosy wypadają na skutek silnego łojotoku. Łysienie łojotokowe jest odmianą łysienia dziedzicznego czyli może być dziedziczone np. z ojca na syna, ale nie tylko. Dziedziczenie łysienia jak również innych cech może występować pomiędzy dalszym pokrewieństwem. Łysienie łojotokowe często idzie w parze z łupieżem zarówno tłustym jak i suchym. Nie leczone może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Łysienie łojotokowe można jednak skutecznie leczyć. Ważne jest działanie zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

Przy łysieniu łojotokowym najważniejsze jest skupienie się na ograniczaniu łojotoku. Jest wiele preparatów na rynku, które mogą wpływać na zmniejszanie łojotoku. Oprócz działania z zewnątrz ważna jest również dieta niskotłuszczowa oraz zażywanie niezbędnych witamin i minerałów. Najważniejszymi witaminami przy łysieniu łojotokowym są witaminy z grupy B, w szczególności witamina B2 oraz witamina B5(kwas pantotenowy). Dobre dla włosów są również witaminy A oraz E. Niekorzystnie wpływa natomiast alkohol oraz nikotyna. Powinno unikać się również potraw mocno przyprawionych.

Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację włosów i skóry głowy, przy łysieniu łojotokowym bardzo ważne jest zaopatrzyć się w odpowiedni szampon do włosów mocno przetłuszczających się lub w szampon przeciwłojotokowy. Włosy nie powinno myć się codziennie gdyż wzmaga to produkcję łoju przez gruczoły łojowe. Z drugiej jednak strony nie zaleca się również zbytniego przetłuszczania włosów gdyż łój może zatykać pory i ograniczać dostęp tlenu do komórek włosowych. 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info