Najczęstsze pytania


Im więcej wiesz, tym lepiej dla ciebie - podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycznych. Czasy, w których ludzie świadomie unikali wiedzy na temat swojego ciała, stanu zdrowia i zastosowanych metod leczenia, dawno odeszły w przeszłość. Wykształcona i dobrze poinformowana osoba staje się aktywnym uczestnikiem terapii, przyczyniając się do poprawy własnego samopoczucia, ułatwia zarazem pracę lekarzowi - któż bowiem zna swój organizm lepiej niż pacjent? Omówimy proces przeszczepiania włosów krok po kroku, przedstawiając nie tylko supernowoczesną technikę transplantacji mieszków włosowych, lecz także przestarzałe i szkodliwe metody, których należy unikać. Odpowiedzi na poniższe pytania odkrywają tajniki chirurgicznych zabiegów rekonstrukcji. owłosienia.

Skąd będzie pochodził materiał do mojego przeszczepu? Czy muszę znaleźć dawcę, tak jak w przypadku transplantacji narządów?

W przeciwieństwie do innych przeszczepów, przy transplantacji włosów dawca jest zarazem biorcą. Bez leków immunosupresyjnych organizm odrzuciłby włosy, mieszki włosowe i tkanki pochodzące od innej osoby (chyba że dawcą byłaby twoja jednojajowa bliźniaczka). Materiał do przeszczepiania zostanie pobrany z tak zwanych obszarów dawczych.

Skąd będzie pochodził materiał do mojego przeszczepu? Czy muszę znaleźć dawcę, tak jak w przypadku transplantacji narządów?

W przeciwieństwie do innych przeszczepów, przy transplantacji włosów dawca jest zarazem biorcą. Bez leków immunosupresyjnych organizm odrzuciłby włosy, mieszki włosowe i tkanki pochodzące od innej osoby (chyba że dawcą byłaby twoja jednojajowa bliźniaczka). Materiał do przeszczepiania zostanie pobrany z tak zwanych obszarów dawczych.

Gdzie leżą obszary dawcze?

Lekarze stosują określenia łysienie typu męskiego i żeńskiego, ponieważ wypadanie włosów w łysieniu androgenowym przebiega według określonego wzorca. Osoby dotknięte łysieniem - zwłaszcza mężczyźni - tracą włosy przede wszystkim nad linią czoła i na szczycie głowy. Włosy po bokach i z tyłu głowy nie mają tendencji do wypadania, czasem są nawet bardzo gęste. Mieszki włosowe na tych obszarach są znacznie mniej zagrożone szkodliwym działaniem DHT. Stąd właśnie, czyli z obszarów dawczych, pobiera się włosy wraz z mieszkami i otaczającą je tkanką.

Czy gęstość włosów na obszarach dawczych ma wpływ na decylję lekarza, czy kwalifikuję się do przeszczepu?

Oczywiście! To chyba najistotniejszy z czynników warunkujących decyzję o możliwości dokonania przeszczepu. Jeśli cierpisz na częstą wśród kobiet postać łysienia androgenowego - czyli łysienia typu żeńskiego - w której włosy wypadają także po bokach i z tyłu głowy, nie kwalifikujeszsię do transplantacji. Większość pań dotkniętych tym schorzeniem łysieje równomiernie na całej głowie, także na skroniach i potylicy. Łysienie rozlane dotyczy w podobnym stopniu obszarów dawczych, jak pozostałych miejsc na skórze głowy. Rozlana postać łysienia androgenowego zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli lekarz nie stwierdzi u ciebie łysienia rozlanego, masz jednak włosy rzadkie z natury, chirurg może odstąpić od przeprowadzenia zabiegu ze względu na niedostateczną gęstość czupryny w obszarach dawczych. Pamiętaj, że obszary dawcze zostaną trwale pozbawione części włosów, mieszków i otaczającej je tkanki. Nie martw się jednak na zapas: zabieg pobrania implantów nie pozostawi łysych placków na skórze. Sąsiednie miejsca są na tyle dobrze owłosione, że nie będzie widać różnicy.

W jakie miejsca zostaną przeszczepione implanty?

Pobrane implanty zostaną wszczepione w łysiejące miejsca na głowie, po uprzednim sporządzeniu maleńkich nacięć w skórze. Włosy, mieszki, otaczające je tkanki i skóra noszą nazwę graftów; w skład każdego graftu wchodzi przynajmniej jeden mieszek włosowy (najlepiej nie więcej niż cztery) wraz z włosami, cebulkami i skórą. W dalszej części rozdziału omówię przebieg zabiegu krok po kroku. Każdy przypadek jest inny - przekonasz się, że aspekt kosmetyczny transplantacji włosów jest równie istotny, jak medyczne podstawy zabiegu.

Niektórzy ludzie mają włosy gęste z natury, u innych są one rzadkie. Czy ma to wpływ na decyzję o możliwości dokonania przeszczepu?

Gęstość włosów jest uwarunkowana liczbą mieszków na cm2 skóry. Trzeba też wziąć pod .uwagę elastyczność skóry głowy. U osoby o gęstych włosach i elastycznej skórze można wykonać przeszczep większej liczby graftów.

Czy naturalny kierunek rośnięcia włosów ma znaczenie z punktu widzenia przeszczepu?

Włosy rosną w różnych kierunkach, w zależności od miejsca na głowie. Wzdłuż linii czoła i na szczycie głowy wyrastają naprzód, na skroniach rosną w dół lub na boki, na potylicy ku dołowi. Podczas transplantacji trzeba zadbać, żeby przeszczepione włosy rosły we właściwą stronę.

Czy rodzaj włosów wpływa na wynik transplantacji?

Włosy sztywne mają większą objętość: w pojedynczym grafcie może być ich mniej, bo i tak pokryją ubytek. Włosy delikatne mają mniejszą objętość i zakrywają ubytki mniej skutecznie, wyglądają jednak bardzo naturalnie. Włosy falujące i kędzierzawe nadają się doskonale do przeszczepu - pojedyncze włosy skręcają się samoistnie i pokrywają większe ubytki niż włosy proste. Poza tym włosy kędzierzawe odstają od skóry głowy i mocno trzymają skręt (wiadomo, jak trudno wyprostować loki!), dając wrażenie większej objętości. Włosy proste leżą płasko na skórze głowy, przez co czupryna sprawia wrażenie rzadszej.

Jaką rolę odgrywa kolor włosów i skóry?

Im mniejsza różnica między kolorem włosów a odcieniem skóry, tym ładniej wygląda przeszczep. U przedstawicieli rasy czarnej włosy są ciemne i mocno skręcone, dlatego najmniej kontrastują z rozmaitymi odcieniami ciemnej karnacji - po przeszczepie prezentują się najkorzystniej. U blondynów o jasnej skórze kontrast jest też niewielki, co daje szansę na doskonały wygląd po zabiegu. Z estetycznego punktu widzenia najtrudniej uzyskać pożądany efekt u osób o ciemnych, prostych włosach i silnie skontrastowanej, jasnej karnacji.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, żeby przeszczep wyglądał korzystnie?

Podczas planowania zabiegu lekarz musi uwzględnić ryzyko pojawienia się kolejnych ubytków i przewidzieć intensywność dalszego wypadania włosów. Najistotniejszy jest plan rekonstrukcji owłosienia. Każdy człowiek ma inny przebieg linii czoła i odmienną gęstość włosów w tej części skóry głowy. Plan ułatwi lekarzowi wyznaczenie obszarów biorczych, których wypełnienie może wymagać przeprowadzenia kilku zabiegów. Operacje wykonuje się zwykle w odstępach kilkumiesięcznych, a nawet kilkuletnich, w zależności od postępów łysienia.

Kiedy można wykonać przeszczep? Czy mogę zdecydować się na zabieg tuż po stwierdzeniu pierwszych objawów łysienia?

U mężczyzn przeszczeplama włosów można dokonać w początkowym stadium łysienia, kiedy zacznie się cofać linia czoła. Do wczesnej interwencji chirurgicznej kwalifikują się też niektóre kobiety - wszystko zależy od podłoża choroby. W przeciwieństwie do łysienia męskiego,łysienie li kobiet można czasem powstrzymać (a nawet wywołać ponowny odrost włosów), jeśli uda się zlikwidować przyczynę wypadania włosów . .Bo takich przypadków należy łysienie o podłożu hormonalnym, wywołane między innymi przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych, ciążą, menopauzą i zaburzeniami czynności tarczycy. Można też zahamować łysienie spowodowane stresem i niedożywieniem.

Co decyduje o wyborze obszarów biorczych?

W razie potrzeby lekarz najpierw wszczepi włosy wzdłuż linii czoła i na szczycie głowy: obramowanie twarzy ma największy wpływ na estetyczny efekt transplantacji. Włosy po bokach wszczepia się na końcu (podczas późniejszych zabiegów), chyba że łysienie dotyczy wyłącznie tych obszarów skóry.

Z ilu zabiegów składa się przeszczep?

Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania łysienia, przewidywanych postępów choroby, gęstości włosów na obszarach dawczych oraz innych uwarunkowań medycznych i estetycznych. U mężczyzn można osiągnąć zadowalające rezultaty po jednym lub najwyżej dwóch zabiegach przeszczepienia tysięcy włosów w jednostkach folikularnych, liczących od l do 4 włosów. W przypadku kobiet uzyskanie odpowiedniej gęstości wymaga przeprowadzenia większej liczby zabiegów. Każda operacja trwa od 5 do 10 godzin. W razie potrzeby lekarz zleca kolejny zabieg.

Czego powinnam się spodziewać po pierwszym spotkaniu z chirurgiem transplantologiem?

W trakcie pierwszej konsultacji lekarz dokładnie zbada skórę głowy i przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Badanie powinno uwzględniać pomiar gęstości densytometrem, pozwalający określić liczbę włosów w pojedynczych mieszkach, a w niektórych przypadkach także przewidywane postępy łysienia. Przyrząd umożliwia zestawienie grubości poszczególnych włosów i określenie stopnia ich degeneracji - czyli zmniejszenia średnicy i długości - wywołanych zwężeniem mieszków włosowych. Lekarz powinien rozrysować plan przeszczepu i ustalić w przybliżeniu harmonogram zabiegów. Powinien też wytłumaczyć, na czym polega operacja, przedstawić ewentualne zagrożenia i uprzedzić, czego możesz oczekiwać w pierwszych miesiącach po przeszczepieniu.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info