Niedopuszczalne techniki


Przeszczepianie płata skóry

Ten barbarzyński zabieg polega na przeniesieniu płata skóry - wraz z sąsiadującymi tkankami, włosami i mieszkami _ ze skroni na przód głowy. Żeby zapewnić dopływ krwi do płata, skórę wypreparowuje się częściowo, wzdłuż trzech krawędzi prostokąta. Jest to poważna operacja chirurgiczna, którą przeprowadza się w szpitalu. Płat ma 2,5 cm szerokości i od 7,5 do 17,5 cm długości. Przed umocowaniem i przyszyciem w łysiejącym miejscu trzeba go najpierw skręcić i ułożyć włosami do góry. Skręt powoduje trwałe wybrzuszenie skóry. Zabieg niesie z sobą ryzyko innych poważnych powikłań. Oto niektóre z nich:

 • Częściowa lub całkowita martwica płata, przyczyniająca się do powstania rozległej, nieestetycznej blizny.
 • Odrost włosów niezgodny z normalnym układem owłosienia.
 • Infekcja.
 • Wypadanie włosów i zbliznowacenia na obszarze daw- czym.
 • Obwisanie skóry nad brwiami, nadające pacjentowi nieestetyczny wygląd.
 • Zanik owłosienia wzdłuż nowo utworzonej linii czoła.
 • Obluzowanie płata.
 • Zbliznowacenie i świąd skóry w obrębie płata.
 • Naruszenie ciągłości skóry głowy.

Odmianą zabiegu jest przeszczep tak zwanego płata otwartego. Płat skóry wypreparowuje się wzdłuż wszystkich czterech krawędzi, usuwając go z obszaru dawczego oraz wszczepiając w łysiejące miejsce zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów. Obydwie operacje są niedopuszczalne. Choć niektórzy chirurdzy wciąż przeprowadzają tego typu zabiegi u mężczyzn, raczej nie próbuje się przekonać do nich kobiet, u których łysienie przebiega w nieco inny sposób.

Grafty liniowe

Zabieg rozpoczyna się od pobrania paska skóry szerokości 3-4 mm z obszaru dawczego na skroniach lub z tyłu głowy. Zamiast podzielić pasek na maleńkie grafty, chirurg przeszczepia go w całości lub w kilku dużych częściach. Implanty są tak rozległe, że przed ich wszczepieniem w łysiejące miejsce trzeba mocno naciąć skórę· Efekt kosmetyczny zabiegu jest wątpliwy: przeszczepione włosy odrastają wzdłuż linii prostej.

Grafty koliste i kwadratowe

Najstarsza, standardowa metoda transplantacji, powodująca odrost owłosienia w brzydkich, sztywnych kępkach. Grafty średnicy przekroju poprzecznego ołówka, czyli 3-5 mm, wycina się ze skóry specjalnym narzędziem. Rozległe implanty, bez względu na kształt, rujnują naturalny układ owłosienia skóry głowy. Dopływ krwi do przeszczepu jest upośledzony, może więc dojść do zahamowania wzrostu włosów w środkowej części graf tu i powstawania na głowie charakterystycznych "obwarzanków". Przeszczepianie dużych graftów jest jedną z naj częstszych przyczyn "lalkowatego" wyglądu czupryny, kiedy gołą czaszkę pokrywają sztywne kępki włosów. Powoduje też wypukłe zbliznowacenia skóry. Udoskonalone wersje tych przeszczepów - minigrafty i mikrografty - dają niewiele lepsze efekty, jedyną zalecaną metodą jest więc transplantacja jednostek folikulamych, skupisk liczących od l do 4 włosów, wszczepianych zgodnie z naturalnym układem owłosienia.

Redukcja skóry głowy

Barbarzyński, oszpecający zabieg, znany też pod skrótowymi nazwami: AR (alopecia reducion), OP (geleoplastyka) i MPR (ma le paltem reduction). Wykonywany w gabinecie, w znieczuleniu miejscowym. Łysiejący obszar na szczycie głowy po prostu się wycina, po czym ściąga się i zszywa krawędzie owłosionej skóry. U niektórych pacjentów zabieg pozostawia okropną bliznę, która nadaje głowie wygląd pośladków - szczelinowata szrama przechodzi przez sam środek czaszki, gdzie skóra i tak prześwituje spod włosów. Oto inne powikłania po redukcji skóry głowy:

 • Nagła, czasem trwała utrata włosów, wypadanie włosów po zaledwie kilku tygodniach lub miesiącach od rozpoczęcia wzrostu.
 • Zmniejszenie grubości skóry głowy.
 • Nienaturalny wygląd czupryny, wywołany zmianą kie- runku rośnięcia włosów.
 • Infekcja.
 • Krwotoki i krwiaki.
 • "Cofanie" czupryny, kiedy naciągnięte i zszyte krawędzie owłosionej skóry zaczynają się rozłazić, zostawiając pośrodku widoczne pasmo bezwłosej tkanki bliznowatej, przypominające szczelinę między pośladkami.
 • Powikłania po szyciu, kiedy szwy łączące tkankę podskórną wywołują bolesność i opuchliznę, oraz przypadki odrzucenia szwów przez organizm, prowadzące do powstawania ubytków skóry głowy.

Wbrew twierdzeniom niektórych lekarzy, redukcja skóry głowy nie służy zachowaniu materiału do przyszłych przeszczepów: naciągnięta skóra musi zakryć dużą powierzchnię czaszki, co prowadzi do osłabienia włosów w miejscach, które z czasem mogłyby posłużyć jako obszary dawcze

Przesuwanie skóry głowy

Radykalniejsza forma redukcji skóry głowy, polegająca na obluzowaniu lub odcięciu skóry poniżej miejsca, w którym przebiegają główne naczynia krwionośne. W celu uniknięcia uszkodzenia naczyń chirurg przecina sąsiednie nerwy. Zabieg powoduje trwałe upośledzenie czucia w obrębie głowy. W przeciwieństwie do zwykłej redukcji skóry głowy, wymaga hospitalizacji i znieczulenia ogólnego. Zostawia wyraźne blizny wokół uszu. Jedną z częstych konsekwencji tej barbarzyńskiej operacji jest dalsza utrata włosów.

Ekspandery

Silikonowe woreczki, wszczepiane między skórę głowy a czaszkę. Po kilku tygodniach potrzebnych na zabliźnienie ran woreczki wypełnia się stopniowo iniekcjami z roztworu soli fizjologicznej. Powierzchnia skóry głowy zwiększa się dwu-, a nawet trzykrotnie. Ten radykalny zabieg służy rozciągnięciu skóry i zmniejszeniu jej napięcia przed rozległą operacją redukcji skóry głowy. Powinien być stosowany wyłącznie w leczeniu pourazowym, w przypadkach głębokich poparzeń skóry.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info