Okłady na włosy


Okład z majonezu łopianowego

Składniki: 1 żółtko, 25 g olejku z korzenia łopianu, 1 łyżeczka do herbaty soku cytrynowego. Przygotowanie: Najpierw należy zaopatrzyć się w olejek z korzenia łopianu, który dostępny jest w aptekach. Olejek o temperaturze pokojowej wkręca się porcjami, przy pomocy łyżki, do żółtka tak, by powstał sztywny majonez. Wtedy dodaje się do niego, stale mieszając, sok cytrynowy. Zastosowanie i działanie: Majonez łopianowy nanosi się na suche włosy i skórę głowy przed ich myciem. Starannie się go rozprowadza i wmasowuje. W czasie oddziaływania okład powinien być trzymany w cieple; należy zatem nałożyć czepek kąpielowy, a głowę owinąć ręcznikiem frotte. Po upływie pół godziny włosy się myje. Olejek z korzenia łopianu należy do klasycznych środków do pielęgnacji włosów i skóry na głowie. Regeneruje on włosy, a skórze pomaga w zwalczaniu różnych dolegliwości. Nadaje się dobrze do zwalczania łupieżu. Stosuje się go przy skórze suchej lub ze strupami. W postaci emulsji olej nie pozostawia na włosach żadnego tłustego filmu i jest usuwany podczas mycia włosów.

Okład z majonezu melisowego

Składniki: l żółtko, 25 g oleju ze słodkich migdałów, l łyżeczka do kawy olejku melisowego. Przygotowanie: Powoli, najpierw kroplami, wkręca się olej do żółtka. Następnie należy domieszać olejek melisowy. Zastosowanie i działanie: Okład przyrządza się na krótko przed myciem włosów, nanosi się go na suche włosy i starannie rozkłada na skórze głowy. Szczególnie korzystnie działa olejek melisowy przy włosach przesuszonych, oraz suchej i skłonnej do łupieżu skórze. Na skórę działa on ożywiająco i regenerująco, podczas gdy olej ze słodkich migdałów wpływa na piękny połysk włosów. Okład powinien oddziaływać ok. 30 minut pod grzejącym czepkiem kąpielowym. Potem okład porządnie się zmywa.

Okład z arniki

Składniki: l żółtko, 25 g oleju ze słodkich migdałów, 1,5 łyżeczki do kawy nalewki z arniki. Przygotowanie: Najpierw wkręca się kroplami nalewkę arnikową do żółtka, które staje się bardzo płynne. Wtedy rozpoczyna się wkręcanie do niego, po kropli, oleju ze słodkich migdałów i wszystko razem uciera się tak długo, aż powstanie gładki majonez. Zastosowanie i działanie: Włosy rozdziela się i okład nanosi się na skórę głowy. Rozkłada się go dokładnie i dobrze rozmasowuje. Powinien on działać przez co najmniej 30 minut pod ogrzewającym czepkiem kąpielowym. Następnie dokładnie się go zmywa. Okład z arniki wspaniale działa na łatwo zapalne miejsca na skórze głowy. Powinno się go regularnie używać także przy łupieżu i tłustej skórze na głowie.

Okład arachidowy

Składniki: 1 żółtko, 25 g oleju arachidowego, l łyżeczka do kawy soku cytrynowego. Przygotowanie: Na łaźni wodnej lekko podgrzewa się olej arachidowy. Następnie powoli, kroplami, rozprowadza się go w żółtku, mieszając ciągle oba składniki. Na koniec, stale mieszając, dolewa się do nich sok cytrynowy. Zastosowanie i działanie: Olej arachidowy ma tę właściwość, że daje się doskonale emulgować przez cholesterol zawarty w żółtku. W wyniku tego powstaje ładny, przylepny okład, który dobrze nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów i skóry na głowie. Włosy należy najpierw lekko umyć i podsuszyć, a następnie rozłożyć okład równomiernie na całych włosach, również u ich nasady i wmasować go. Okład trzyma się w cieple pod czepkiem kąpielowym. Czas działania okładu wynosi 30 minut.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info