Peruki


Wydawać by się mogło, że moda na noszenie peruk szczęśliwie już dawno minęła. Nic bardziej błędnego, peruki obecnie są bardzo popularne. Jednak niektóre są już tak wysokiej jakości, że trudno zauważyć różnicę pomiędzy taką peruką, a prawdziwymi włosami. Co więcej często nowoczesne peruki wyglądają dużo ładniej i naturalniej niż prawdziwe włosy. Mowa tu o perukach na mikroskórze, które jednakże są bardzo drogie, rzędu kilku tysięcy złotych. Wśród zwykłych peruk najbardziej pożądanymi są oczywiście peruki i dopinki z włosów naturalnych. Dobrze zrobione i właściwie przypięte mogą do złudzenia imitować własne, bujne włosy. Do utrzymania w czystości na pewno łatwiejsze są peruki z włosów z tworzywa, lecz rażą sztucznością, wyglądają śmiesznie, a często i nieestetycznie.

Peruki i dopinki z włosów naturalnych trzeba co pewien czas prać i jeżeli zachodzi potrzeba - układać. Czynności te powinien wykonywać dobry fryzjer, gdyż w innym przypadku można po prostu perukę czy tresę zniszczyć. Noszenie peruki na stałe jest dopuszczalne tylko w przypadku łysiny. Stosowanie jej wtedy, gdy włosy własne są nie uczesane lub przetłuszczone, mija się w zasadzie z celem, ponieważ może przyczynić się do wystąpienia na skórze głowy łojotoku, świądu, wypadania włosów. Podobnie jest z dopinkami, szczególnie, gdy są to tresy cięższe i większe. W miejscu dopinania tresy, po kilku miesiącach może się tworzyć łysienie plackowate lub otarcie skóry.

Peruki z włosów naturalnych i dopinki mogą być farbowane, rozjaśniane lub ondulowane na trwale, lecz są to zabiegi, które wykonuje zwykle dobry fryzjer. W naszych warunkach gotowe peruki, tresy, są do nabycia w niektórych specjalizujących się zakładach fryzjerskich, robią je również pracownie przy teatrach. Zwykle cena dobrze dobranej peruki jest bardzo wysoka, zależy to oczywiście od gatunku włosa z jakiego jest zrobiona, od jej długości oraz gęstości.

Nowoczesne peruki dla osób łysych czy też tzw. tupety dla mężczyzn są umacniane przy pomocy specjalnego kleju, którego receptura powinna być tak opracowana, aby nie spowodować podrażnienia lub uczulenia skóry. Zwykle przed użyciem powinno się wypróbować klej na małym odcinku skóry, gdyż może wywołać u osób wrażliwych uczulenie.

Stosowanie tupetów dla mężczyzn stało się już od kilku lat bardzo modne. Odpowiednio dobrane znakomicie tuszują łysinę i poprawiają samopoczucie. Korzystają z nich przede wszystkim aktorzy, śpiewacy, ludzie sceny, dla których wygląd zewnętrzny jest istotny. Peruk nie należy lakierować, gdyż włosy martwe natychmiast tracą połysk i stają się matowe, poza tym są znacznie obciążone i o wiele szybciej przylega do nich brud i kurz. 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info