Przeszczep mieszków włosowych


Operacja przeszczepienia włosów trwa wiele godzin, przebiega jednak bezpiecznie w gabinecie zabiegowym. Leka- rzowi asystuje grupa techników medycznych i pielęgniarek, wykonujących ściśle wyspecjalizowane czynności. W trakcie zabiegu nie powinnaś odczuwać bólu. Najpierw dostaniesz łagodny środek uspokajający, następnie serię zastrzyków w skórę głowy, które znieczulą obszary dawcze i biorcze. Podobne zastrzyki z nowokainy towarzyszą zabiegom dentystycznym. Operację spędzisz w odchylanym fotelu lub na leżąco. Lekarz poinformuje cię przed zabiegiem, że możesz słuchać muzyki lub rozmawiać z personelem. Po zaaplikowaniu miejscowego znieczulenia rozpocznie się proces transplantacji mieszków włosowych:

1. Lekarz wyodrębnia kosmyk włosów w obszarze dawczym. Przycina włosy krótko, po czym skalpelem wycina fragment skóry z obszaru dawczego po bokach lub z tyłu głowy. Wycinek umieszcza w pojemniku wypełnionym schłodzonym roztworem soli fizjologicznej lub płynem o nazwie mleczan Ringera.

2. Lekarz zakłada szwy na obszarze dawczym. To bardzo istotne: podczas pierwszej konsultacji u specjalisty spytaj, czy chirurg założy w tym miejscu szwy. Jeśli odpowie przecząco, poszukaj innego lekarza. Nie ufaj lekarzowi, który nie ma zamiaru założyć szwów w miejscu pobrania wycinka. Pozostawienie otwartej rany - bez względu na jej rozmiary - zwiększa ryzyko zbliznowacenia skóry. Nie przejmuj się wyglądem obszaru dawczego po zabiegu. Włosy rosnące powyżej okryją zabezpieczony szwami ubytek, który zagoi się w naj gorszym razie po 2 tygodniach. Wówczas lekarz zdejmie szwy, chyba że użył do szycia nici samorozpuszczalnych. Jeżeli nie będzie komplikacji, w miejscu cięcia zostanie równiutka blizna, praktycznie niezauważalna pod włosami.

3. Technicy medyczni rozcinają pasek owłosionej skóry pod mikroskopem, usuwając przy okazji nadmiar tkanki tłuszczowej. Ten długotrwały proces wymaga dużej precyzji - na czas wszczepiania pociętych implantów w obszary biorcze resztę materiału do przeszczepu umieszcza się w lodówce, w temperaturze 5°C. Pasek owłosionej skóry dzieli się na jednostki folikularne, liczące od l do 4 włosów. Każda jednostka (bez względu na liczbę włosów) zawiera co najmniej l włos i co najmniej l mieszek wraz z fragmentem sąsiadującej skóry oraz innych tkanek. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do uszkodzenia mieszków włosowych.

4. W tym czasie lekarz rysuje na skórze głowy kontur obszaru biorczego. Lokalizacją obszaru biorczego - czyli miejsca, w którym zostaną wszczepione implanty - lekarz zajmie się wcześniej, podczas badania wstępnego.

5. Każdy punkt z osobna na całym obszarze biorczym zostanie przygotowany do wszczepienia graf tu. Chirurg wykona maleńkie nacięcia specjalnym skalpelem.

6. Grafty z jednostkami folikularnymi przeszczepia się na obszar biorczy zgodnie z kierunkiem wyrastania włosów.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info