Włosy


Dbałość o włosy jest na pewno ważnym elementem higieny i kultury. Włosy, broda, wąsy i faworyty muszą być w każdej sytuacji czyste, schludne, uporządkowane. Zaniedbanie włosów grozi dwojakimi konsekwencjami: procesami chorobowymi w obrębie włosów i skóry owłosionej oraz odpychającym wrażeniem wywieranym na otoczenie.

Człowiek współczesny nie może być zaniedbany. Choroby rzadko tylko bywają wyłączną własnością tego, kto choruje; przeważnie udzielają się pośrednio lub bezpośrednio, albo wpływają negatywnie na otoczenie. Dbałość o włosy świadczy więc nie tylko o zamiłowaniu do czystości, porządku i estetyki, lecz jest również wyrazem szacunku wobec współobywateli.

Nieostatnią rolę odgrywa też staranne pielęgnowanie włosów jako element wzajemnego podobania się sobie ludzi, zwłaszcza płci odmiennej(choć nie tylko). W pewnych przypadkach estetyka włosów i zdrowie mogą pozostawać w konflikcie, a w takich przypadkach poszukiwany będzie rozsądny kompromis między tym co piękne, a tym co pożyteczne. Jeśli - w zupełnie rzadkich przypadkach - kompromis będzie niemożliwy, zawsze priorytet będą miały względy zdrowotne przed estetycznymi, a więc efekty długotrwałe przed doraźnymi.

Włosy wbrew pozorom nie są strukturą żywą. Żywe są tylko mieszki włosowe, sam włos zbudowany jest z martwych komórek. Mieszki włosowe to niewielkie skupiska żywych komórek, umiejscowione tuż pod powierzchnią naskórka, odżywiane przez sąsiednie naczynia krwionośne i gruczoły łojowe. Włosy zawdzięczają swój połysk łojowi produkowanemu przez te gruczoły. BBudulcem włosa jest białko zwane keratyną, które utwardza jego strukturę. Keratyna wzmacnia też paznokcie, dlatego właśnie w niektórych przypadkach łysienia dochodzi do osłabienia paznokci. Synteza białek wymaga ogromnych nakładów energii. U osoby chorej lub niedożywionej wzrost włosa ulega zahamowaniu; jeśli mamy do czynienia ze stanem poważnym bądź przewlekłym, może dojść nawet do utraty włosów. Ich odrastanie jest pierwszą oznaką powrotu do zdrowia.

Najważniejsze cechy włosów:

- Włosy składają się z trzech warstw:

a). zewnętrznej warstwy rogowej

b). środkowej kory

c) wewnętrznego rdzenia.

Warstwa rogowa jest cienka i bezbarwna: osłania grubszą korę, która zawiera melaninę, pigment nadający włosom kolor.

- Występują dwa rodzaje melaniny.

a). Eumelanina barwi włos na kolor czarny lub brązowy, zależnie od zawartości pigmentu w komórkach włosa.

b). Feomelanina nadaje włosom czerwony odcień. Włosy blond mają nikłą zawartość melaniny.

Pigment zwany melaninęą jest wytwarzany przez melanocyty. Kiedy melanocyty tracą zdolność produkowania melaniny w wystarczającej ilości, aby włos zachował kolor - co następuje w przypadku niedoboru tyrozynazy, enzymu odpowiadającego za syntezę melaniny - włosy zaczynają siwieć. Stres i choroby fizyczne mogą przyśpieszyć proces siwienia.

- Włosy ludzkie można podzielić na dwie kategorie:

a) Włosy typu Vellus

Są delikatne: od "brzoskwiniowego meszku" po włosy tak cienkie, że widać je tylko z bliska albo nawet pod mikroskopem.

b). Włosy terminalne

Są bardziej szorstkie, dłuższe i widzialne gołym okiem.

Włosy pokrywają całe ciało człowieka - z wyjątkiem wnętrza dłoni i podeszew stóp. Struktura kory w przekroju określa, czy włosy są proste, faliste czy kędzierzawe. Włosy proste są cylindryczne w przekroju, włosy kędzierzawe mają przekrój owalny. Niewielkie zróżnicowanie kształtów w obrębie każdej z trzech kategorii determinuje stopień skrętu włosa. Rdzeń, znajdujący się wewnątrz kory, odbija światło, co wpływa na odcień włosa. Większość cech włosów ma charakter dziedziczny.

Na głowie rośnie przeciętnie 100 000 mieszków włosowych, pozostających jednak w rozmaitych fazach wzrostu. Miesięczny przyrost włosa wynosi około centymetra. Każdy włos rośnie w tym tempie przez 2-7 siedmiu lat, czyli w fazie anagenowej. Następnie wchodzi w przejściową fazę katagenową. Wypada w fazie telogenowej, zwanej też fazą wypadania włosów. Faza telogenowa bywa określana mianem fazy spoczynkowej. Termin odnosi się jednak do mieszka włosowego, który po wypadnięciu włosa przechodzi w stan spoczynku. Tuż pod powierzchnią skóry czeka już zawiązek kolejnego włosa, 90 procent włosów na głowie znajduje się w fazie wzrostu. Jeśli cykl przebiega normalnie, człowiek traci dziennie od pięćdziesięciu do stu włosów.

Włosy wypadają i odrastają z mieszków rozmieszczonych na całej skórze głowy w nierównych odstępach czasu, w normalnych warunkach nie dochodzi więc do cyklicznej utraty włosów. Pod koniec cyklu człowiek nie powinien łysieć tylko z przodu, na szczycie, po bokach ani z tyłu głowy - włosy wypadają nierównomiernie na całej powierzchni. Wpływ hormonów nie ogranicza się do przyśpieszania lub spowalniania procesu wypadania włosów. Podwyższony poziom hormonów może spowodować wzrost wydzielania łoju przez gruczoły w sąsiedztwie mieszków włosowych. Zmiany hormonalne podczas ciąży prowadzą czasem do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy bądź prostowania naturalnie kędzierzawych włosów. Niektóre zmiany mogą się już nie cofnąć.

 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info