Wypadające włosy przy diecie


Różnego rodzaju diety mogą mieć również wpływ na wypadanie włosów. Z badań wynika jednak wynika, że zaburzenia przemiany cukrów nie stanowią jednego z głównych powodów łysienia. Przyczyniają się za to do wielu zaburzeń hormonalnych, które warunkują większość przypadków utraty włosów. Krucha równowaga hormonów żeńskich i męskich ma decydujący wpływ na procesy łysienia, podobnie jak hormony wydzielane przez tarczycę. Z utratą włosów łączy się jednak działanie jeszcze jednego hormonu - insuliny. Trzustka wytwarza insulinę i glukagon, hormony regulujące stężenie glukozy we krwi. Oto mechanizm ich działania:

Organizm przetwarza pokarm i zawarte w nim składniki odżywcze w glukozę. Insulina pomaga komórkom wykorzystać glukozę jako materiał energetyczny, obniżając tym samym jej stężenie we krwi.

  • Glukagon pobudza wątrobę do uwalniania zmagazynowanej glukozy do krwiobiegu, kiedy stężenie glukozy we krwi osiąga najniższy poziom.
  • Obydwa hormony - insulina i glukagon - oddziałują wobec siebie przeciwstawnie, co pozwala utrzymać stężenie glukozy we krwi na odpowiednim poziomie.

Cukrzyca, przewlekła choroba objawiająca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, rozwija się wówczas, gdy trzustka nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości insuliny, bądź w przypadku, kiedy organizm jest odporny na działanie tego hormonu. W cukrzycy typu 2, cukier nie przedostaje się z krwiobiegu do komórek, nie jest też magazynowany w wątrobie.

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, stanowi odwrotność cukrzycy. Przy bardzo niskim stężeniu glukozy we krwi komórki zużywają za dużo cukru w stosunku do jego zawartości w krwiobiegu. Hipoglikemię może wywołać zbyt rzadkie przyjmowanie posiłków, obniżające stężenie glukozy we krwi - chory odczuwa wówczas niepokój i zawroty głowy, objawy podobne do sensacji towarzyszących całodniowej głodówce lub podaniu zbyt dużej dawki insuliny.

Co to ma wspólnego z łysieniem?

Stężenie insuliny ma ścisły związek ze stężeniem testosteronu. Na czym to polega? Pewna grupa hormonów, tak zwane eikozanoidy, zwane czasem "klejem molekulfillegowym", pełnią funkcję swoistych włączników poszczególnych funkcji życiowych organizmu. Eikozanoidy nadzorują wszelkie procesy fizjologiczne - między innymi są odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczów w organizmie, które odgrywają kluczową rolę w mechanizmie działania testosteronu. Zapanowanie nad mechanizmem działania eikozanoidów pozwala na kontrolowanie praktycznie wszystkich aspektów ludzkiej fizjologii. Opracowana została w tym celu dieta The Zone, zapewniającą równowagę tych związków w organizmie.


 
Copyright © 2008 pieknewlosy.info